A bevezető foglalkozások után már úgy éreztem, felkészültek a gyerekek a nagy feladatra.
A következő órán (45p) azt kértem, hogy A4-es lapra mindenki rajzoljon fel 3-4 db könyvborító szabásmintát szabadkézzel, kicsiben (fülek, első-hátsó lap és gerinc), és készítsen minimum 3 db nagyon gyors vázlatot az ötleteiről. Annak örültem a legjobban, ha volt legalább három különböző idea, de egy ötlet változatait is körül lehetett járni. Itt a kreativitást; a humoros, elgondolkodtató, vizuálisan markáns ötleteket értékeltem.
Nálunk tipikus hiba volt, hogy pár gyerek nem a könyv arányaira tervezett borítót (és az éles munkánál nem jött ki jól a tervezett kompozíció), illetve felcserélte a jobb és baloldalt (a hátulján lesz az eleje). Őszintén szólva nem tudom, hogy a gerincen levő szöveg irányára van-e szabály, mindenfélét láttam már, kivéve olyat, amin fejjel lefelé lenne a szöveg, úgyhogy ezt mindenki maga döntötte el. A tipográfiáról annyit mondtam ezen a foglalkozáson, hogy szövegdobozokat helyezzenek el a kompozícióban, ezekbe illesszék bele a szerzőt-címet-kiadót-ajánlást.
Azt tapasztaltam, hogy a kisebb gyerekek könnyedén készítettek három vázlatot egy tanóra alatt, a nagyobbak viszont kérték, hogy szánjunk rá még egy órát. Ilyenek lettek:
Iványi Lili 6. évf., Kotmayer Előd 7. évf., Szakáll Fanni 7. évf, Mazug Péter 7. évf, Szakály Marcell 9. évfolyamos tanulók munkái
A következő foglalkozáson méretet vettek a könyvükről, műszaki rajzlapból kiszabtak rá egy fedlapot behajtható fülekkel, szép egyenesen meghajtva a gerincet is. A méretezésnél vigyázni kell arra, hogy legyen egy kis ráhagyás, mert különben becsukva feszülni fog a borító a könyvön – akinek van rutinja a füzetek-könyvek bekötésében, az biztosan találkozott már ezzel a bosszantó jelenséggel. Miközben munkálkodtak, körbeszaladtam és mindenkivel megegyeztünk, hogy melyik vázlatából lesz végleges borító.
Kinyomtattam és fénymásoltam nagyon sokféle karaktertáblát (letölthető csomag), a diákoknak választaniuk kellett egy-kettőt, ami passzolt a tervezett borítójuk stílusához. Saját betűtípust is lehetett kitalálni természetesen, de a tipográfiáról való diskurzus szerintem kihagyhatatlan ennél a feladatnál. A szépen megkomponált kép+szövegdoboz egység felvázolása közben megmutattam a táblánál, hogy halvány vonalazás segítségével, szemmértékkel hogyan írják a betűket a szövegdobozba először alig láthatóan, saját kézírással, majd másolják rá a feliratokat a legmegfelelőbb stílusú betűvel. Számomra ez elég küzdelmes volt, mert nem volt tipográfiai előzménye a feladatnak, még olyan diák is akadt, aki közölte, hogy nem látja a különbséget, ezek a betűk (mármint a különböző betűtípusok vizuális karaktere) egyformák! Az A az A a B az B, nem érti, hogy most mi a különbség :) Lehet, hogy előtte nem ártott volna egy kis tipo-egyszeregy!
Ezek után több foglalkozáson át folyott a munka, itt már mindenki személyre szabott korrektúrát kapott, az igényes kivitelezésre kellett leginkább felhívni a figyelmet, néhol javasoltam rajzeszközöket, rajztechnikákat. A koncepcióba igyekeztem nem beleszólni, csak belekérdezni. Számomra ez a legnehezebb része, mert én is designer vagyok, nem bírom ki, hogy ne tervezzek fejben, állandó jelleggel. (Viszont még emlékszem, mennyire úúútáltam, mikor az egyetemen a konzulensem bemondta a “tutit”, mielőtt magam rájöttem volna!)
Némi ízelítő az elkészült munkákból:

Magyar Zsófia és Kotormán Lilla 3. évfolyamos tanulók munkái

Lévai Bendegúz és Rausch Ákos 3. évfolyamos tanulók munkái

Iványi Lili 6. évfolyamos tanuló munkája

Le Julianna Phuong Linh 6. évfolyamos tanuló munkája

Kotmayer Előd 7. évfolyamos tanuló munkája

Szakáll Fanni 7. évfolyamos tanuló munkája

Mazug Péter 7. évfolyamos tanuló munkája

Csizmadia Viktória 8. évfolyamos tanuló munkája

Mohácsi Márton 8. évfolyamos tanuló munkája

Mészáros Anna 8. évfolyamos tanuló munkája

Szakály Marcell 9. évfolyamos tanuló munkája
A végén rendeztünk egy kiállítás-sorozatot a könyvtárban az elkészült munkákból, korosztályok szerint. A könyvtárosok nagyon élvezték, készült egy lista is arról, hogy mit olvasnak a gyerekek.
A vázlatokra és az elkészült könyvborítókra adtam összesen három jegyet. Rajzos önértékelés zárta le a feladatsort, erről írtam egy külön posztot, mert az értékelés önmagában is egy klassz téma.
2 hozzászólás Új írása