Szubjektív térkép az iskolánkról

Korosztály: felsősök, gimnazisták

Időkeret: attól függ, mennyire tud elmélyülni az osztály: átlagosan 2 x 45 percet igényel a feladat, de volt olyan osztály, ahol négy héten keresztül (4×45 perc) rajzolták, mert annyi mindent akartak ábrázolni. A bevezető előadás elég hosszú (negyed óra), de tapasztalatom szerint ez kell ahhoz, hogy megértsék, mit várok tőlük.

Feladat: Készítsd el a saját szubjektív térképedet a iskolánkról! Emeld ki az épület azon részeit, amit ismersz, szeretsz, amiről van véleményed, vagy sok személyes élményed – nyugodtan hagyd el azokat a részeket, ahol nem szoktál járni. Térbeli vagy időrendi sorrendet is alkalmazhatsz. Rajzolhatsz, színezhetsz, használhatsz feliratokat.

Technika: A3-as lapra grafitceruza, színes technika (színes ceruza, filc, esetleg vízfesték)

Cél: A feladat célja a személyes élményeink feltérképezése, az épület használóiként véleményünk, szokásaink és a terekhez fűződő érzéseink rögzítése rajzban.

Értékelés: Osztályozni fogom a rajzot, a következő szempontok szerint:

– grafikai minőség és/vagy szín
– feltüntetett terek, történetek gazdagsága, részletgazdagság
– kompozíció (lap harmonikus és optimális kitöltése)

Bevezetés: Szubjektív [az egyén érzésvilágából kiinduló, elfogult] térkép az iskolánkról, mit jelent ez? Idegenek fejében az iskoláról sztereotípiák  [gondolkodásbeli sablonok, közkeletű és felszínesen általánosító vélemény, közhely, klisé] alakultak ki: ……(behelyettesíthető)……., de aki ide jár, az változatosan érzékeli az iskola valóságát, a saját szubjektumán keresztül.

Vetített képek:

75 new yorki embert kértek fel, hogy ábrázolja Manhattan szigetét, New York egy városrészét. Az első képen egy tipográfiai megközelítést láthattok, ahol betűkből alakította ki a művész a sziget formáját. A papír maradék, üres felületeire a városrészt a szárazfölddel összekötő hidakat, illetve szöveget komponált. A második alkotó azt vallja, hogy ő a felhőkarcolókkal teli üveg-acél városban a parkokat jelölte meg zölddel, számára ez a fontos, biztos van kutyája, vagy szeret futni a szabadban.

szubjektivterkep_3

A harmadik művész a saját otthonát és annak közvetlen környezetét rajzolta le részletesen, a hidat, amelyen át dolgozni jár, és saját magát, a biciklijén. A negyedik Manhattanhenge-nek vagy manhattani napfordulónak nevezett különleges jelenséget ábrázolta, amikor a Nap pontosan az utcák tengelyének irányában megy le, így ezen a két napon lehet a belső területekről az utcaszintről látni a napnyugtát.

szubjektivterkep_4

Itt magyar művészeket, kreatív szakembereket kértek meg, hogy ábrázolják Magyarországot, szubjektíven:

szubjektivterkep_6

szubjektivterkep_7

Az alábbi képeken a festőművész egy szubjektív térképen ábrázolta környezetét, nézzük meg alaposan (beszélgetés), mert ezt nagyon jó megközelítésnek tartom.

szubjektivterkep_8

szubjektivterkep_11

Ez a térkép pedig Budapestet ábrázolja:

szubjektivterkep_13

Végül egy olyan könyv, amelyet mindannyian ismerünk, és szubjektív térképeket tartalmaz:

szubjektivterkep_15

Elkészült munkák:

szepessy hajni 5a 2014 szubjektív k

Szepessy Hajnalka munkája
korinek ádám 5a 2014 szubjektív k
Korinek Ádám munkája
 
Képek forrása:

http://issuu.com/kitchenbudapest/docs/subjective_atlas_of_hungary

http://www.skooldays.com/blog/what-do-people-do-all-day-book/

http://www.mke.hu/node/31463

http://www.brainpickings.org/index.php/2013/04/02/mapping-manhattan-becky-cooper/

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Google kép

Hozzászólhat a Google felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s